Aktualitātes
Sākumlapa >> Aktualitātes

[ 07.03.2013 ] - LUFSI uzsāk darbu Akadēmiskajā tīklā uz zinātni balstītai profilaksei Oksfordas Bruksa Universitātes vadībā

LU FSI vadošā pētniece Ilze Koroļeva piedalījās Eiropas Komisijas atbalstītā jaunā akadēmiskā tīkla atklāšanas sanāksmē Oksfordā. Akadēmiskais tīkls «Science for Prevention Academic Network» (SPAN) sniegs ieguldījumu tādu slimību profilaksē kā vēzis, sirds un plaušu saslimšanas, diabēts un garīgās veselības traucējumi. Projekta partneri ir 32 Eiropas universitātes un zinātniskās institūcijas, vadošais partneris — Oksfordas Bruksa Universitāte. LUFSI jau ilgstoši specializējas atkarību un citu ar sabiedrības veselību saistītu problēmu socioloģiskā izpētē.

Neinfekcijas slimības ir kļuvušas par vienu no nozīmīgākajiem apgrūtinājumiem mūsdienu sabiedrībai, un bieži tās ir novēršamas, tomēr tikai niecīga nacionālā veselības budžeta daļa tiek piešķirta cīņai ar tām.

Eiropas Komisija ir piešķīrusi gandrīz 500 000 eiro jaunā Akadēmiskā tīkla uz zinātni balstītai profilaksei izveidošanai, kas ļaus plašam zinātnieku lokam, kuri nodarbojas ar profilakses jautājumiem visā Eiropā, attīstīt plašu un daudzveidīgu zinātniskās ekspertīzes lauku, lai palīdzētu novērst neinfekciju slimības.

Projekta vadītājs Profesors Deivids Fokskrofts (David Foxcroft) ir pārliecināts, ka starptautiskā ekspertu tīkla aktivitāte sniegs nozīmīgu atbalstu un veidos pamatu nākotnes profilakses zinātnei un izglītībai: «Mēs ieliksim stiprus zinātniskus pamatus šajā nozīmīgajā jomā un veidosim sadarbību, kura līdz šim brīdim Eiropā nav bijusi».

«Mūsu mērķis ir veidot zinātni šajā jomā, piesaistīt tai vairāk jaunos zinātniekus un sekmēt jaunāko pētījumu un atklājumu izmantošanu visā Eiropā.» Liela nacionālo veselības aprūpes budžetu daļa visā Eiropā tiek piešķirta ārstniecībai, un tikai niecīgi procenti tiek atvēlēti saslimšanu profilaksei.

«Te tiešām pastāv liela neatbilstība,» — turpina Deivids Fokskrofts. «Ja aplūkojam veidus, kā tiek risināti ar neinfekciju slimībām saistīti jautājumi, tad konstatējam, ka lielākā daļa no veselības aprūpes budžeta tiek tērēta ārstēšanai, kamēr profilaksei tiek atvēlēti tikai 3–4 procenti no izdevumiem veselībai».

Sirds slimības un vēzi izraisa četru galveno veidu riska uzvedība: smēķēšana, pārmērīga alkohola lietošana, neveselīgs uzturs un nepietiekama fiziskā aktivitāte. SPAN projekts sniegs ieguldījumu šo slimību novēršanā, apsteidzot saslimšanu pirms vēl cilvēkam parādās nopietni slimības simptomi.  

Eiropas Komisija nodrošina sākotnējo finansējumu, lai palīdzētu izveidot jaunu visu Eiropu aptverošu tīklu. Šis finansējums palīdzēs ekspertiem no 32 institūcijām veikt veselības profilakses sektora auditu, uzlabot izglītību un apmācību šajā jomā, attīstīt zinātnieku sadarbības tīklus un darbnīcas, īpaši iesaistot jaunos zinātniekus.

SPAN projekta atklāšanas konference notika Oksfordā, Lielbritānijā, laikā no 28. februāra līdz 1. martam.

Projekta interneta vietne — http://www.span-europe.yse.nl

 

    Aktualizēts: 05.09.2013
šī vietne izmanto Google Analytics sīkdatnes (cookies) apmeklējuma statistikai. Vietne vāc apmeklētāju datus tikai no pieteikšanās jaunumiem formas. Sīkdatnes Jūs varat atslēgt pārlūkprogrammas iestatījumos. Uzzināt vairāk