Aktualitātes
Sākumlapa >> Aktualitātes

[ 25.04.2014 ] - Nākošnedēļ Rīgā notiks zinātniskais vakars "Kanta aktualitāte"

LU Filozofijas un socioloģijas institūts sadarbībā ar Baltijas-Vācijas Augstskolu biroju, 25.aprīlī rīko vācu filozofa Imanuela Kanta jubilejai veltīto pasākumu - zinātnisko vakaru, ar nosaukumu "Kanta aktualitāte". Pasākumā piedalīsies augsti godājami viesi no Vācijas: pasaulē plaši pazīstamais prof. Dr. Dr. h. c. mult. Otfrīds Hefe (Otfried Höffe) un Johanesa Gūtenberga Universitātes Maincā Dr. Margita Rufinga (Margit Ruffing). Viesi savas akadēmiskās intereses galvenokārt attīsta tieši I.Kanta pētniecības jomā, un savstarpējā sadarbība tiek stiprināta jau ilgākā laika posmā, kad Institūtam ir bijis gods izdot gan profesora O.Hefes, gan M.Rufingas grāmatas latviešu valodā. Jāatceras arī I.Kanta īpašā piederība Rīgas pilsētai, kas šķiet papildus iemesls, kādēļ filozofa godināšana nu jau kļuvusi par tradīciju.
Pasākuma programma un detalizētāks apraksts atrodami šīs ziņas izvērsumā.


I.Kants tiek saukts par "pasaules pilsoni", jo jau savas dzīves laikā bija pazīstams daudzviet pasaulē. Kanta darbi būtiski ietekmēja romantisma un ideālisma filozofijas skolas 19.gadsimtā un turpina "dzīvot" arī mūsdienās, kad īpaši svarīgs apgaismības temats ir audzināšana. Kants tam ir veltījis labi pārdomātu, kosmopolītisku darbu "Pedagoģija", kurā viņš iztirzā trīs audzināšanas priekšnoteikumus: kultivēt, civilizēt, moralizēt. 

Šie mērķi ir slavenā vācu filozofa un Latvijas Universitātes goda doktora prof. Dr. Dr. h. c. mult. Otfrīda Hefes (Otfried Höffe) no Tībingenes Universitātes vieslekcijas pamatā. Prof. Hefi neapšaubāmi var uzskatīt par atpazīstamu personību mūsdienu filozofijā. Viņš ir mūsdienu ievērojamākais vācu politiskās filozofijas un ētikas pārstāvis. Viņa filozofiskās intereses galvenokārt saistās ar I.Kanta un Aristoteļa filozofiskajām koncepcijām, kā arī ar ētiku un tiesību filozofiju. Profesors ir vairāk nekā 40 zinātnisku monogrāfiju autors, un viņa darbi ir tulkoti vairāk nekā 20 valodās. Vieslekcijā "Kultivēt, civilizēt, moralizēt: Imanuela Kanta kosmopolītiskā pedagoģija" profesors runās par to, ka izglītībai ir jābūt balstītai uz pašiem cilvēkiem, tāpēc ir svarīgi, lai tā motivētu uz pilnību un augstāko labumu pasaulē. Šajā ziņā Kants atsaucas uz, iespējams, svarīgāko no mērķiem - moralizēšanu. Vieslekcija notiks vācu valodā ar tulkojumu latviešu valodā. Prof. Hefes koreferents būs Latvijas Universitātes vēstures un filozofijas fakultātes doktora grāda pretendente Elvīra Šimfa. Uzstāšanās notiks angļu valodā.

Vakara otrajā daļā ar vieslekciju "Jēdziena "kopiena" reliģskie un politiskie aspekti Imanuela Kanta darbos" uzstāsies Johanesa Gūtenberga Universitātes Maincā Dr. Margita Rufinga (Margit Ruffing). Dr. Rufinga ir Maincas Universitātes Filozofijas semināra Kanta pētniecības nodaļas zinātniskā līdzstrādniece un Kanta studiju redaktore. Doktore ir specializēcjusies Kanta un Šopenhauera filozofijas pētniecībā, kā arī ir "Kanta bibliogrāfijas" līdzautore. Jēdziena "kopiena" nozīme Kanta darbos aptver reliģiozus un politiskus aspektus. Pēc Dr. Rufingas domām tā nav nejaušība, jo nepieciešamā kopsakarība starp Kanta kosmopolītismu un viņa "Reliģijas teoriju" var tikt saskatīta. Par "pasaulē augstākā labuma radīšanu un veicināšanu" tiek runāts Kanta morālfilozofiskajā un politiskajā teorijā. Šīs teorijas var tikt praktiski apskatītas, kā arī uzglabātas saprāta reliģijā. Filozofiskā problemātika, kura vieno visas trīs jomas, ir rodama kopienā. Kanta politiskā filozofija šādā skatījumā nonāk līdz pilnībai tikai patiesā saprāta reliģijas koncepcijā, un uz saprātu balstīta reliģioza attieksme vienmēr vienlaikus ir politiska. Vieslekcija notiks angļu valodā. Dr. Rufingas koreferents būs Latvijas Universitātes Vēstures un filozofijas fakultātes doktora grāda filozofijā pretendents Igors Gubenko. Uzstāšanās notiks angļu valodā. 

 

Tekstu sagatavojuši: Baltijas-Vācijas Augstskolu birojs  

 

 

    Aktualizēts: 06.05.2014
šī vietne izmanto Google Analytics sīkdatnes (cookies) apmeklējuma statistikai. Vietne vāc apmeklētāju datus tikai no pieteikšanās jaunumiem formas. Sīkdatnes Jūs varat atslēgt pārlūkprogrammas iestatījumos. Uzzināt vairāk