Aktualitātes
Sākumlapa >> Aktualitātes

[ 13.11.2014 ] - Atskats uz konferenci "Jezuītu kultūrvēsturiskais mantojums Latvijā"

Šī gada 7.–8. novembrī Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas institūts sadarbībā ar LU Vēstures un filozofijas fakultāti un Lietuvas – Latvijas jezuītu provinci pirmo reizi Latvijas vēsturē rīkoja vērienīgu zinātnisku konferenci par jezuītu ordeņa kultūrvēsturisko mantojumu Latvijā, kas bija veltīta jezuītu ordeņa darbības atjaunošanas 200. gada dienai. Šogad visā pasaulē, akadēmiskajās un paša jezuītu jeb Jēzus sadraudzības ordeņa aprindās, prestižākajās pasaules universitātes un zinātniskajos pētījumu centros šī gadadiena tiek vērienīgi atzīmēta.

Latvijā saistībā ar šo gadadienu ir daudz, ko svinēt un atcerēties. 1773. gadā pāvests Klements XIV aizliedza šo ordeni, bet ķeizariene Katrīna II (tāpat kā protestantiskās Prūsijas karalis Frīdrihs II), atzīstot jezuītu ordeņa ieguldījumu zinātnes un izglītības attīstībā, neļāva Krievijas impērijā nolasīt pāvesta bullu, tādejādi saglabājot ordeņa darbību šajā teritorijā. Baltijas teritorijā atradās gan jezuītu rezidences, misiju punkti, draudzes, baznīcas un skolas.

Mūsdienu Latvijas kultūrvēsturiskā vide un mantojums nav iedomājams bez jezuītu reliģiskās un kultūrdarbības „zīmēm un simboliem.” Tie ir: latgaliešu rakstu valoda un laicīgā literatūra, baroka sakrālā arhitektūra, suitu lokālā un latgaliešu reģionālā identitāte, psalmu dziedājumu tradīcijas u.c.

Jezuītu ordeņa vēsture ir nereti noslēpumu, intrigu, pārpratumu, galēju interpretāciju un stereotipu pilna. Šajās dienās katram bija iespējams ar ekspertu palīdzību uzzināt daudz ko jaunu par jezuītu vēsturi un viņu kultūrvēsturisko mantojumu Latvijā un pārliecināties pašam, cik lielā mērā mīti un stereotipi ir ietekmējuši mūsu izpratni par vēsturi un šo ordeni.

Konference tika atklāta LU bibliotēkas telpās ar pāvesta Franciska apustuliskā pamudinājuma “Evangelii Gaudium” (Evaņģēlija prieks) latviešu izdevuma prezentāciju.  Grāmatas atklāšanas svētkos ar uzrunām uzstājās Rīgas arhibīskaps-metropolīts Zbigņevs Stankevičs, Lietuvas – Latvijas jezuītu provinces priekšnieks Gintaras Vitkus SJ, izdevniecības „Kala raksti” vadītāja Aija Balode un tulkotājs LU asoc.prof. Ēvalds Ikaunieks. 

Lietuvas – Latvijas jezuītu provinces priekšnieks Gintaras Vitkus, SJ savā uzrunā izteica dziļu pateicību Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas institūtam par interesi un atvērtību rīkot šo kopīgo pasākumu, ekspertiem par pretimnākšanu un ieguldīto darbu. Gintaras Vitkus SJ noslēgumā uzsvēra, ka ordenis ir ieinteresēts sniegt savu ieguldījumu gan kopīgajos pētījumos, gan intelektuālo ideju apmaiņā Latvijā.

Konferences programma bija sadalīta trijos blokos: vispārējā vēsture, kultūrvēsturiskā mantojuma aspekti un jezuītu personības Latvijā un pasaulē.

 

Priecājamies par sadarbību!

 

Pāvesta Franciska apustuliskā pamudinājuma “Evangelii Gaudium” (Evaņģēlija prieks) latviešu izdevuma atvēršanas svētki. Vada FSI pētniece Inese Runce.

 

FSI pētniece I.Runce un Gintars Vitkus, Lietuvas-Latvijas jezuitu provinces provincials LU Mazajā aulā.

 

Ar lasījumu uzstājas Ļudas Jovaiša (Viļnas Universitāte).

 

Ar lasījumu uzstājas FSI pētniece Māra Kiope, sekciju vada Jānis Priede.

 

Ar lasījumu uzstājas FSI pētnieks Rihards Kūlis.

 

 


 

 

 

šī vietne izmanto Google Analytics sīkdatnes (cookies) apmeklējuma statistikai. Vietne vāc apmeklētāju datus tikai no pieteikšanās jaunumiem formas. Sīkdatnes Jūs varat atslēgt pārlūkprogrammas iestatījumos. Uzzināt vairāk