Aktualitātes
Sākumlapa >> Aktualitātes

[ 10.11.2015 ] - Atskats uz Māras Kiopes monogrāfijas atklāšanas svētkiem

5. novembrī Latvijas Universitātes Zinātniskās Bibliotēkas zālē notika Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas institūta rīkots pasākums par godu LU FSI vadošās pētnieces Māras Kiopes monogrāfijas “Klātbūtne. Latviešu un brazīliešu filozofa jezuīta Staņislava Ladusāna dzīve un darbs” atklāšanai. Aicinām gūt vizuālu ieskatu pasākuma norisē!

5. novembra pievakarē Latvijas Universitātes Zinātniskās bibliotēkas telpās notika Māras Kiopes monogrāfijas “Klātbūtne. Latviešu un brazīliešu filozofa  jezuīta Staņislava Ladusāna dzīve un darbs” atvēršana. Kā pasākuma ievadā sacīja grāmatas autore, šis pasaulē pazīstamais cilvēks diemžēl viņa dzimtenē bija nepelnīti aizmirsts. Viņa  arī paskaidroja: “Grāmatas nosaukums ir “Klātbūtne”, jo es ceru, ka šis vakars ir Ladusāna ienākšana Latvijā uz palikšanu 20 gadus pēc viņa aiziešanas mūžībā.”

M. Kiope ir Latvijas Universitātes (LU) Filozofijas un socioloģijas institūta (FSI) vadošā pētniece un Rīgas Augstākā reliģijas zinātņu institūta (RARZI) asociētā profesore, tāpēc pasākumu apmeklēja kolēģi no abām augstskolām, draugi, atbalstītāji un interesenti. Vispirms autore saņēma atzinības un apsveikuma vārdus no Latvijas izglītības un zinātnes ministres Mārītes Seiles, kuras vēstuli nolasīja ministres padomniece komunikācijas jautājumos Ilze Salna. Ministre uzsvēra, ka ar šo monogrāfiju Latvijas kultūrā un izglītībā ir ielikts stingrs pamats šī “izcilā latviešu filozofa klātbūtnei”.

Savukārt Rīgas arhibīskapa metropolīta Zbigņeva Stankeviča apsveikumu nolasīja viņa sekretārs priesteris Aivars Līcis. Vēstulē arhibīskaps uzsvēra, ka šī priestera “dzīves ceļa virzienu lielā mērā noteica Rīgas Garīgā semināra filozofijas pasniedzējs bīskaps Pēteris Strods - latviešu katoliskās profesionālās filozofijas izveidotājs”. “Tomēr lielāko savas dzīves daļu S. Ladusāns ir veltījis misiju darbam Brazīlijā, kur aktīvi darbojies filozofiskās domas attīstīšanā, organizējot starptautiskus kongresus un konferences, rakstot grāmatas un publicējoties daudzos zinātniskos preses izdevumos,” norādīja Z. Stankevičs. Pateicoties S. Ladusānam, Brazīlijā trīs jezuītu augstskolas kļuva par valsts atzītām, tāpat viņš ir vadījis Brazīlijas Katolisko filozofu biedrību, bijis Amerikas Katolisko filozofu asociācijas prezidents, kā arī Brazīlijas Filozofijas Akadēmijas dibinātāju vidū.

90. gadu sākumā viņš strādājis ar studentiem Rīgas Garīgajā seminārā un toreizējā Kathētikas institūtā. “Viņš mācīja, ka cilvēka iekšējā pieredzē var būt arī Dieva pieredze, un pats ar savu piemēru un vārdu nemitīgi aicināja uz Labo. Novēlu mums visiem pieņemt šo tēva Ladusāna aicinājumu un vienmēr meklēt patiesību un sekot tai,” vēstulē aicināja Z. Stankevičs.

S. Ladusāns dzimis 1912. gadā Latvijā, Ludzas pusē, taču lielāko daļu savas dzīves pavadījis ārpus dzimtenes robežām – Polijā, Itālijā, Brazīlijā. Mācījies Rīgas Garīgajā seminārā, pēc tam Krakovas Universitātes Filozofijas fakultātē, Romas Svētā Gregora universitātē. Par priesteri iesvētīts 1941. gadā, bet 1946. gadā Romā ieguvis doktora grādu. Dzīves laikā publicējis  vairākas grāmatas un daudzus filozofiska satura rakstus. Miris Riodežaneiro, Brazīlijā, 1993. gadā. 

 

Ziņa pārpublicēta no katolis.lv mājaslapas. Pilnu ziņojumu lasiet te.

 

 

 

 

Bīskaps Antons Justs, Jelgavas diecēzes bīskaps emeritus

 

Monogrāfijas autore Māra Kiope

 

No kreisās: LU rektors Indriķis Muižnieks, LU FSI direktore, profesore Maija Kūle

 

 

 

No kreisās: M.Kiope, I.Muižnieks, M.Kūle, I.Runce

 

No kreisās: I.Šuvajevs, Ž.Narkeviča

 

RARZI direktores Žanetes Narkevičas sveiciens Mārai Kiopei

 

Foto: Māris Kūlis

    Aktualizēts: 12.11.2015
šī vietne izmanto Google Analytics sīkdatnes (cookies) apmeklējuma statistikai. Vietne vāc apmeklētāju datus tikai no pieteikšanās jaunumiem formas. Sīkdatnes Jūs varat atslēgt pārlūkprogrammas iestatījumos. Uzzināt vairāk