Ģimenes paaudzēs
Sākumlapa >> Projekti >> Ģimenes paaudzēs

Ģimenes dzīve visos laikos ir bijusi sabiedrības pārmaiņu spogulis. Mūsdienu cilvēka dzīves cikli būtiski atšķiras no iepriekšējām paaudzēm. Jauniem cilvēkiem šobrīd ir daudz vairāk iespēju, taču ir arī daudz izaicinājumu, īpaši tad, ja viņi mēģina sabalansēt darba, ģimenes un sabiedrisko dzīvi.

Arvien lielāka daļa jaunu cilvēku, pārejot pieaugušo dzīvē, vairs neseko ierastajai notikumu secībai šajā dzīves ciklā — vecāku māju atstāšana, laulība, bērnu radīšana — vai arī atliek šos notikumus uz vēlāku laiku savā dzīvē.

Piemēram, kā liecina Pētījumu programmas «Paaudzes un dzimte» (Generations and Gender Programme jeb GGP) dati, 1985. gadā Rietumeiropā ap 50% trīsdesmitgadnieku bija izvēlējušies tradicionālo dzīves ceļu. Taču jau 20 gadus vēlāk tradicionālajam modelim sekoja vairs tikai ¼ jauniešu.

Politikas veidotājiem ir ļoti svarīgi saņemt regulāru informāciju un zināšanas par to, kāds atbalsts visvairāk nepieciešams dažāda tipa ģimenēm un jo īpaši jauniem cilvēkiem, uzsākot patstāvīgu dzīvi un veidojot savu ģimeni. Atbildi uz šo un citiem jautājumiem palīdz sniegt inovācijas un augstas kvalitātes dati, kas nodrošina zinātniski pamatotu informāciju par cilvēku dzīves izmaiņu cēloņiem un sekām un ir neatsverams palīgs labas politikas veidošanā.

Līdz šim padziļināti pētījumi par dažādu paaudžu ģimenes dzīvi Latvijā nav veikti. Taču šogad Pārresoru koordinācijas centrs un Latvijas Universitāte ir spērusi soli pretī kvalitatīvākām zināšanām par Latvijas ģimenēm un paaudžu attiecībām tajās, uzsākot dalību starptautiskā longitudinālā pētnieciskā programmā «Paaudzes un dzimte». Projekts tiek īstenots Eiropas Sociālo zinātņu Pētniecības infrastruktūras ietvaros, un tajā kopš 2001. gada iesaistījušās jau 20 valstis. Pētījums aptver reālo ģimenes dzīves sarežģītību un dinamiku un padara pieejamus augstas kvalitātes datus kā zinātniekiem, tā arī politikas veidotājiem un pilsoniskai sabiedrībai.

Pētījuma uzmanības centrā ir ģimenes dzīves daudzveidība: atšķirīgais un kopīgais valstīs ar dažādu vēsturisko mantojumu, labklājības līmeni un kultūras tradīcijām. Tas padara GGP par unikālu datu avotu, kas ļauj dziļāk izprast straujās pārmaiņas sabiedrībā un to ietekmi uz cilvēka individuālo dzīves ceļu, ģimenes veidošanos, attiecībām ģimenē, iespējām un nākotnes plāniem.

Mūsu un starptautisku partneru darba rezultāti palīdzēs zinātniekiem un politikas veidotājiem labāk izprast, kādas ir starppaaudžu attiecības un lomu sadalījums dažādu paaudžu ģimenēs, kādi faktori ietekmē ģimenes dzīvi, jaunu ģimeņu veidošanos un ģimenes plānošanu.

Aptauja «Latvijas ģimenes paaudzēs» ir daļa no šī projekta, kuru Latvijā koordinē un finansē Pārresoru koordinācijas centrs — vadošā valsts attīstības plānošanas iestāde. Pētījumu īsteno Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas institūta pētnieki.

Vēsture

Generations & Gender Programme ir pētniecības infrasturktūra, kas nodrošina pētniekiem un politikas veidotājiem augstas kvalitātes savlaicīgi iegūtus datus par ģimenēm un dzīves gājuma trajektorijām, kā arī sniedz sniedz atbildes uz aktuāliem sociāliem un sabiedriskas politikas izaicinājumiem.

GGP nodrošina lietotājiem piekļuvi atvērtiem datu avotiem, kas aptver starpnacionālus salīdzinošus pētījumus un datus.

Programma uzsāka savu darbu Apvienoto Nāciju Organizācijas Ekonomiskā komisija (UNECE) paspārnē, savukārt infrastruktūru uztur zinātniskie institūti ar spēcīgām akadēmiskās pētniecības tradīcijām. UNECE koordinēja GGP darbu līdz 2009. gadam un turpina nodrošināt kritiski svarīgus infrastruktūras elementus.

GGP programmas fokuss ir uz starppaaudžu un dzimtes noteiktām attiecībām starp cilvēkiem, kas izpaužas kā savstarpējām rūpēm, iesaisti apmaksātā un neapmaksātā darbā.

Struktūra

GGP centrālā mītne atrodas Nīderlandes Starpdisciplinārajā demogrāfijas institūtā (NIDI), kas darbojas Nīderlandes Zinātņu akadēmijas paspārnē.

Pētījumu programmu atbalsta:

 

Galvenās tēmas

Pāreja uz pieaugušo dzīvi

 • Mācības un darbs
 • Vecāku mājas atstāšana
 • Pirmās partnerattiecības
 • Ģimenes veidošana

Labklājība un mazturība

 • Ģimenes stabilitāte un trauslums
 • Jaunas un daudzveidīgas ģimenes formas
 • Līdzsvars starp darbu un ģimeni
 • Pienākumu sadale starp vīriešiem un sievietēm
 • Bērnu plānošana

Dzīves vēlākie posmi

 • Paaudžu lomu izmaiņas
 • Starppaaudžu attiecības
 • Pensionēšanās
 • Rūpes par mazbērniem
 • Atbalsts, aprūpe, palīdzība

 

Analīze

Pilotāžas pētījumā iegūto datu pirmie analīzes rezultāti ir apkopoti analītiskajā ziņojumā.

Latvijas ģimenes paaudzēs 2018 Analītisks ziņojums 

 

Ievietots: 12.06.2018     Aktualizēts: 27.07.2019
šī vietne izmanto Google Analytics sīkdatnes (cookies) apmeklējuma statistikai. Vietne vāc apmeklētāju datus tikai no pieteikšanās jaunumiem formas. Sīkdatnes Jūs varat atslēgt pārlūkprogrammas iestatījumos. Uzzināt vairāk