Individuālās un kolektīvās identitātes dzīvesstāstos
Sākumlapa >> Projekti >> VPP Nacionālā identitāte >> Individuālās un kolektīvās identitātes dzīvesstāstos

Oral History: Migration and Local Identities.

Ed. by: Ieva Garda-Rozenberga and Mara Zirnite. Riga, National Oral History, Institute of Philosophy and Sociology, University of Latvia. 2011. P. 253.

 Grāmata ir starptautiskas zinātniskās konferences „Mutvārdu vēsture: migrācija un lokālās identitātes” (Rīga, Latvijas Universitāte, 2008) referātu rakstu krājums, kas veltīts Nacionālās mutvārdu vēstures projekta zinātniskā vadītāja profesora Augusta Milta (1928 – 2008) piemiņai. Augustam Miltam ir īpaša nozīme Latvijas mutvārdu vēstures pētījuma attīstībā. Būdams filozofs, ētikas profesors, viņš padomju laika beigās tika aicināts vadīt cilvēku atmiņu krājuma apkopošanu Latvijas Kultūras fondā. Tūlīt pēc tam, kad Latvija atguva neatkarību, viņa vadībā rūpe par cilvēku atmiņu nosargāšanu tika pārnesta uz zinātniskās pētniecības jomu – Filozofijas un socioloģijas institūtu. Tagad šī darba augļi ir vairāk kā 3000 dzīvesstāstu ierakstu, aizstāvētas doktora disertācijas un vairāk kā 70 publikāciju dažādos zinātniskos izdevumos, kuru autori ir gan Augusts Milts, gan Nacionālās mutvārdu vēstures pētnieku grupas dalībnieki.

 
Krājumā iekļautās pētnieku publikācijas aptver mutvārdu vēstures, dzīvesstāstu un biogrāfiju pētījumus, gūstot ieskatu par migrācijas iespaidu uz cilvēka dzīves trajektorijām un kultūras identitāti. Migrācija: kolektīva, individuāla, brīvprātīga un piespiedu, ir bijusi nozīmīga Latvijas un arī citu valstu iedzīvotāju pieredzē. Cilvēka dzīves mērogā migrācija pārtrauc iepriekšējo un sāk pilnīgi jaunu dzīves virzienu. Tā atstāj iespaidu uz cilvēku paradumiem, dzīvesveidu, maina cilvēka attieksmi pret savu identitāti un uzsāk mijiedarbību ar jaunajai dzīvesvietai piemītošo cilvēku uzvedības un paradumu kopumu. Līdztekus rakstu autori aplūko, kā mutvārdu vēstures pētījumos atklājas dzīves vietas lokālā identitāte vai arī – kā lokālā identitāte mainās migrācijas rezultātā.
 
Kopumā rakstu krājumā aptverti šādi pētījumu lauki: 1) migrācija kā vērtību katalizators (B. Bela, A. Lulle, I. Gale-Carpetner); 2) migrācija un stāstīšana (M. Hinkle, T. Jaago, I. Akerberga, A. Korb, A. Niang; 3) migrācija un identitāte (A. Ankrava, A. Jürgenson, M. Kurkowska-Budzan, M. Zirnīte); 4) migrācija un stāstīšana ziemeļvalstīs (E. Šūpulis, R. Hinrikuss, O. Fingerroos, R. Haanpää, kā arī  5) migrācija un totalitārisms (I. Garda-Rozenberga, M. Pranka, A. Printsman).
Ievietots: 10.02.2012
šī vietne izmanto Google Analytics sīkdatnes (cookies) apmeklējuma statistikai. Vietne vāc apmeklētāju datus tikai no pieteikšanās jaunumiem formas. Sīkdatnes Jūs varat atslēgt pārlūkprogrammas iestatījumos. Uzzināt vairāk